Czym zajmuje się onkolog i jakie choroby leczy

Specjalizacji lekarskich jest bardzo wiele – niemalże tak wiele, ile organów w ciele człowieka. Neurolog, ortopedia, urolog, endokrynolog, psycholog i wiele więcej. Zmagając się z konkretnymi objawami, być może zastanawiamy się, do jakiego specjalisty się udać. Przyjrzyjmy się jednej ze specjalizacji lekarskich, aby dowiedzieć się, kto to jest onkolog.

Onkolog czym się zajmuje?

Onkolog to specjalista, który zajmuje się wszystkimi zagadnieniami związanymi z nowotworami. Posiada on bardzo rozległą wiedzę z zakresu chorób wewnętrznych człowieka. Jego praca wymaga również współpracy z innymi lekarzami, na przykład z dermatologiem, ginekologiem czy pediatrą. Co należy do jego zadań? Jego zadaniem jest najpierw zdiagnozowanie choroby nowotworowej, a następnie poprowadzenie nierzadko skomplikowanego leczenia.

Spośród lekarzy, którzy zajmują się leczeniem nowotworów, możemy wyróżnić:



1. Onkologa klinicznego – nie wykonuje interwencji chirurgicznej. Zajmuje się ogólną opieką chorego podczas choroby nowotworowej. Do jego zadań należą również działania profilaktyczne, a także leczenie oraz diagnostyka stanów przed nowotworowych.

2. Onkologa – chirurga – zajmuje się ustalaniem, który pacjent nadaje się do zabiegu chirurgicznego oraz planuje i wykonuje operacje. Dawniej była to dziedzina, która cieszyła się największą popularnością, gdyż większość nowotworów złośliwych usuwano operacyjnie.

3. Radioterapeutę – to lekarz, który zajmuje się planowaniem radioterapii. Ściśle współpracuje on z elektroradiologiem oraz fizykiem medycznym.

Onkolog – co leczy?

Lista chorób, którymi zajmuje się onkolog, jest bardzo długa. Najczęściej są to:

  • nowotwór szyjki macicy,
  • nowotwór piersi,
  • nowotwór skóry,
  • nowotwór jelita grubego,
  • nowotwór tarczycy,
  • nowotwór jąder,
  • guz mózgu.


Gdy występują podejrzenia o występowanie nowotworu, lekarz stara się jak najwcześniej ustalić czy dany nowotwór jest złośliwy, czy łagodny. W zależności od rodzaju nowotworu lekarz przyjmuje inny sposób jego leczenia. Może to być zarówno usunięcie zmiany, jak i chemioterapia oraz radioterapia. Nierzadko stosuje się wszystkie 3 sposoby, żeby za wszelką cenę wyleczyć pacjenta oraz zniszczyć nowotwór.

Lekarz od nowotworów – jak wygląda wizyta?

Warto pamiętać, że jeżeli chcemy umówić się na wizytę u onkologa, nie potrzebujemy skierowania. Nierzadko spotkanie z onkologiem jest bardzo stresujące oraz wzbudza w nas wiele emocji. Jak warto przygotować się do wizyty? Pomocne będzie spisanie wszystkich naszych objawów, przyjmowanych leków oraz historii chorób. Następnie lekarz przeprowadzi z pacjentem szczegółowy wywiad oraz zleci dodatkowe badania, na przykład tomografię komputerową, rezonans magnetyczny czy endoskopię. Warto pamiętać, że nawet złośliwe guzy można w pełni wyleczyć, jeżeli zadbamy o wczesną diagnostykę. Dlatego w przypadku jakichkolwiek podejrzanych objawów, należy zgłosić się do specjalisty. Co może do nich należeć? Są to nowe zmiany skórne, krew podczas oddawania stolca, wszelkiego rodzaju guzy wyczuwalne pod skórą, a także nagły spadek wagi oraz przewlekłe osłabienie bądź senność.

Sprawdź najnowsze artykuły o onkologii na stronie: https://www.termedia.pl/onkologia