Domowy test na nowotwór jelita grubego

Nowotwór jelita grubego

Postęp technologiczny sprawia, że diagnostyka onkologiczna zyskuje coraz to nowe narzędzia do skutecznego oraz szybkiego wykrywania nowotworów. Jak wiadomo, im wcześniej choroba zostanie wykryta, tym większe mamy szanse na pełne wyzdrowienie. Jednym z najbardziej podstępnych zmian jest nowotwór jelita grubego, inaczej zwany rakiem okrężnicy i odbytu. Cieszące się dużą popularnością domowe testy diagnostyczne mogą być doskonałym sposobem na kontrolowanie swojego zdrowia. Co warto o nich wiedzieć?

Domowy test na nowotwór jelita grubego – na czym polega?

Domowy test na raka jelita grubego pozwala zdiagnozować nowotwór w początkowej fazie jego rozwoju. Chociaż to nowość na naszym rynku, testy są niezwykle skuteczne oraz pomagają uniknąć stresu związanego z wizytą u lekarza. Na czym polega domowy test? Pozwala on wykryć krew utajoną w kale, która bardzo często świadczy o poważnych schorzeniach, takich jak wrzody żołądka czy rak. Samo wykonanie testu jest łatwe oraz w pełni bezbolesne. Polega na pobraniu próbki kału, używając przygotowanego do tego zestawu. Substancja chemiczna, którą zawiera test, doprowadzi do zmiany zabarwienia, jeżeli w materiale biologicznym znajduje się krew. Domowy test diagnostyczny znajdziemy w większości aptek. Zawiera on dokładną instrukcję, która pokazuje jak krok po kroku przeprowadzić badanie.

Co zalecają specjaliści w dziedzinie onkologi?

Warto pamiętać, że nawet regularne wykonywanie testów na raka jelita grubego nie zwalnia z innych badań okresowych lub wizyt lekarskich. Jaka jest najskuteczniejsza metoda zapobiegania tej chorobie? Onkolodzy przyznają, że dieta bogata w błonnik i witaminy, aktywny tryb życia oraz regularne badania w dużym stopniu zmniejszą ryzyko zachorowania na raka jelita grubego. Aby, zachęcać do regularnego wykonywania testów diagnostycznych niektóre placówki – na przykład Regionalny Ośrodek Onkologiczny w Łodzi udostępnia bezpłatny test na obecność krwi utajonej w kale. Natomiast w aptekach koszt takiego testu tu zaledwie kilkanaście złotych. Jak często powinno się go wykonywać? Zaleca się wykonanie testu 1-2 w roku.

Kto powinien regularnie wykonywać domowy test na raka jelita grubego?

Badania pokazują, że na nowotwór jelita grubego najbardziej narażeni są mężczyźni, którzy ukończyli 50 rok życia. Choroba ta najczęściej rozwija się w krajach wysoko rozwiniętych, gdzie popularna jest dieta uboga w naturalne witaminy i błonnik oraz siedzący tryb życia. Test na krew utajoną w kale powinien wykonać każdy, kto skarży się na niepokojące dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Mogą to być bóle brzucha, nagły spadek wagi, zatwardzenia lub biegunki, wzdęcia czy uczucie ciężkości. Rzadko można zaobserwować krew widoczną w stolcu, chyba że choroba znajduje się już w stadium zaawansowanym. Każdy, u kogo pojawiają się takie objawy, powinien wykonać domowy test diagnostyczny, a następnie w razie potrzeby zgłosić się do lekarza. Natomiast osoby po 50 roku życia powinni regularnie wykonywać test, nawet jeśli nie zgłaszają objawów klinicznych.

Sprawdź także artykuł: Rak prostaty <- Co trzeci mężczyzna w Polsce przegrywa walkę