Nowotwór jelita grubego – objawy

Nowotwór jelita grubego objawy

Nowotwory to najpoważniejsze schorzenia, które mogą przytrafić się ludziom, ponieważ mogą prowadzić do śmierci. Jednym z najcięższych rodzajów nowotworów jest rak jelita grubego. Jeśli chodzi o kobiety to drugi najpopularniejszy rodzaj raka na świecie, w przypadku mężczyzn plasuje się on na trzeciej pozycji. Co najważniejsze onkolodzy stosunkowo łatwo mogą go rozpoznać, dzięki czemu istnieje spora szansa, że pacjent chorujący na taką przypadłość szybko rozpocznie właściwe leczenie i zdoła powrócić do pełnego zdrowia. Istotne jest to, aby taki nowotwór został wykryty we wczesnym stadium, a w tym przypadku przyda się również kontrola ze strony pacjentów.

Nowotwór jelita grubego – jakie są najczęstsze objawy?

Przy zachorowaniach na nowotwory nie można bagatelizować żadnych objawów. Można je łatwo u siebie zauważyć, gdy stale kontroluje się własny stan zdrowia. W końcu zauważenie potencjalnego bólu lub znacznego osłabienia dla przeciętnego pacjenta nie powinno być trudne. Oto najczęstsze objawy nowotworu jelita grubego:

  • dolegliwości brzucha,
  • ciężkie zaparcia,
  • krew płynąca z odbytu,
  • krew znajdująca się w stolcu,
  • zaburzony rytm wypróżnień,
  • ciężkie osłabienie organizmu,
  • niedokrwistość,
  • niedrożność występująca w układzie pokarmowym.

Podane objawy oznaczają, iż istnieje spore prawdopodobieństwo, że pacjent zachorował na raka jelita grubego i powinien jak najszybciej zgłosić się do specjalisty. Im więcej objawów zauważy się u siebie, tym większe ryzyko zachorowania, dlatego z wizytą u onkologa nie można zwlekać.

Nowotwór jelita grubego – jakie są jego najczęstsze przyczyny?

Najczęstszą przyczyną występowania raka jelita grubego wśród ludzi są czynniki środowiskowe. Dopiero później wyróżnia się czynniki genetyczne. Najczęściej takie schorzenie dotyka osoby, które przekroczyły 50. rok życia. Ryzyko zachorowania wzrasta również u osób otyłych, więc warto starannie kontrolować masę ciała i zdrowo się odżywiać. Taki rodzaj raka coraz częściej spotyka się w krajach zachodnich. Jeśli spożywa się duże ilości czerwonego mięsa lub też kwasów tłuszczowych pochodzenia zwierzęco, wtedy zwiększa się szanse na to, iż taka przypadłość zaatakuje danego człowieka.

Nowotwór jelita grubego – jak go wykryć i jak z nim walczyć?

Współczesna onkologia bardzo łatwo wykrywa raka jelita grubego, a dzieje się to przy wykonywaniu takich badań jak:

  • kolonoskopia,
  • kolografia TK.

Na całe szczęście z takim nowotworem da się skutecznie walczyć, chociaż wiele zależy od tego, czy jest to rodzaj raka złośliwego, czy może jest on jednak łagodny. Spore znaczenie ma też fakt, kiedy wykryje się taką chorobę. Im wcześniej, tym zdecydowanie lepiej dla pacjenta. Najczęściej stosowaną metodą leczenia w przypadku tego rodzaju raka jest wycięcie guza. Metoda chirurgiczna jest najbardziej skuteczna. Podstawowym typem operacji w tym przypadku jest hemikolektomia (prawostronna lub lewostronna). Z nowotworem można sobie również poradzić, wycinając dolną część esicy wraz z towarzyszącą jej odbytnicą. Metoda leczenia jest wybierana przez onkologa, po przeprowadzonych wcześniej badaniach.