Pielęgnacja skóry po radioterapii – współczesna onkologia

Pielęgnacja skóry po radioterapii

Radioterapia to bardzo duże obciążenie dla ludzkiego organizmu, a zwłaszcza dla skóry. To też zdecydowanie najstarsza metoda leczenia wszelkich chorób związanych z pojawieniem się nowotworów. Jest przy okazji niezwykle skuteczna. Co za tym idzie, onkolodzy bardzo często stosują ją u pacjentów, u których wykryto raka. Podczas stosowania tej metody ważne jest to, aby odpowiednio pielęgnować własną skórę. To samo tyczy się czynności wykonywanych po przeprowadzeniu tego typu kuracji.

Jak zająć się pielęgnacją skóry po zakończonej radioterapii?

Walka z nowotworem nigdy nie jest prosta i bardzo często doprowadza do wycieńczenia organizmu. Ważne jest jednak to, aby zastosować się do pewnych zasad medycznych, dzięki którym będzie można zadbać o swoje zdrowie. Brak pielęgnacji skóry po zakończeniu radioterapii może prowadzić do jej trwałych uszkodzeń. Onkolog podpowie swoim pacjentom, jakie czynności muszą wykonywać, aby ich skóra była zadbana i dobrze zabezpieczona.

Skóra, która poddawana jest ciągłemu promieniowaniu, staje się mało elastyczna, bardzo sucha oraz bardzo podatna na wszelkie urazy i obtarcia. Pacjenci mają styczność z poszerzającymi się naczyniami krwionośnymi, dlatego tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry po radioterapii. Co ważniejsze, współczesna onkologia dysponuje wieloma różnymi metodami, dzięki którym można zatroszczyć się o skórę i uchronić ją przed negatywnymi następstwami promieniowania. Skóra musi być przede wszystkim umiejętnie regenerowana, a można do tego doprowadzić następującymi sposobami:

  • codzienne, dokładne mycie pod prysznicem,
  • używanie bardzo łagodnych dermokosmetyków, bez żadnych konserwantów oraz sztucznych barwników,
  • używanie dermokosmetyków o działaniu regenerującym oraz ochronnym,
  • unikanie gwałtownych zmian temperatur,
  • unikanie opatrunków samoprzylepnych,
  • noszenie luźnych i bardzo przewiewnych ubrań.

Rak może zaatakować każdego, ale można się przed nim bronić. Radioterapia jest w wielu przypadkach obowiązkowa, jednak nie trzeba przy tym narazić swojej skóry na niebezpieczeństwo. Wystarczy dostosować się do powyższych zasad i przestrzegać jej pielęgnacji.

Do jakich konsekwencji może doprowadzić brak należytej pielęgnacji?

Nowotwór może wyrządzić ludzkiej skórze wiele złego, dlatego warto zdecydować się na należytą pielęgnację skóry po zakończonym procesie radioterapii. Brak jakichkolwiek działań w tym kierunku doprowadzi do tego, że na skórze będą pojawiać się urazy, obtarcia, zacznie być ona podatna na wszelkie infekcje bakteryjne, ale też zaczną wypadać z niej włosy. Ponadto w takim przypadku należy przygotować się na poważne infekcje wirusowe, grzybicze oraz na złuszczanie się i wysuszanie skóry. Każdy chciałby tego uniknąć, ale skóra nie zdoła sama o siebie zadbać. Pacjenci powinni wykonać szereg czynności pielęgnacyjnych, tak aby zadbać o nią w stu procentach. Wszelkie porady w tym zakresie uzyska się od swojego onkologa, którego powinno się słuchać aż do pomyślnego zakończenia całej kuracji.