Podwyższone OB a nowotwór

Podwyższone OB a nowotwór

Choroby nowotworowe mogą prowadzić do znacznego wyniszczenia organizmu lub nawet śmierci. Szczególnie groźne wygląda sytuacja w przypadku raka, czyli nowotworów o charakterze złośliwym. Istnieje wiele różnych typów raka, różniących się między sobą pod wieloma względami. Wszystkie je łączy jednak fakt, że wykrycie we wczesnym stadium często stanowi najlepszą szansę na całkowite wyzdrowienie. Dlatego też tak duże znaczenie ma poddawanie się badaniom profilaktycznym. Doskonałym przykładem jest morfologia krwi oraz badanie OB.

Czym jest odczyn Biernackiego (OB)?

Zwany również opadem Biernackiego, jest on wskaźnikiem sedymentacji erytrocytów w naszym organizmie. Chodzi mianowicie o to, z jaką szybkością opadają krwinki czerwone w osoczu. Wartość tę uzyskujemy po upływie godziny lub ewentualnie dwóch. Nazwa tego badania pochodzi o nazwiska polskiego lekarza Edmunda Biernackiego. OB stanowi niespecyficzny wskaźnik toczącego się stanu zapalnego w danym organizmie. Standardy OB zależą od wieku oraz płci badanej osoby. Wszelkie odchylenia od normy wskazują, że coś niedobrego dzieje się w naszym organizmie. Badanie OB nie pozwala jednak na trafne zdiagnozowanie choroby. Służy przede wszystkim jako sygnał ostrzegawczy. Z tego powodu stanowi również jedno z najczęściej wykonywanych badań diagnostycznych wraz z morfologią krwi.

Czy badanie OB pozwala na wykrycie nowotworów?

Po upływie godziny wskaźnik OB u zdrowej kobiety powinien wynieść od 6 do 11 mm, a u mężczyzn 3-8 mm. Sytuacja wygląda inaczej u osób, po 50 roku życia. Wtedy odczyn Biernackiego u kobiet może wynieść nawet 30 mm. W przypadku mężczyzn w podobnym wieku wartość ta nie powinna przekroczyć 20 mm. Zbyt niski poziom OB występuje stosunkowo rzadko. Taki stan mogą spowodować niektóre leki, żółtaczka, nadkrwistość, wstrząs anafilaktyczny lub obniżony poziom fibrynogenu. O wiele częściej badanie OB może wykazać zbyt dużą prędkość opadania krwinek. Właśnie związek pomiędzy podwyższonym OB a nowotworem ma szczególne znaczenie pod kątem profilaktyki onkologicznej. W przypadku trzycyfrowego wyniku (>100 mm po upływie 1 godziny) lekarz powinien zacząć proces intensywnego szukania przyczyny tego stanu. Tak wysoki poziom opadu Biernackiego zazwyczaj świadczy o występowaniu jakiegoś typu raka. W przypadku niższych wyników, które mimo wszystko nadal przekraczają normę, wyjaśnieniem często jest jakaś choroba zapalna.

Jak wygląda tego typu badanie?

Sporą zaletą badania OB jest to, że wizyta na oddziale onkologii nie jest konieczna. Jest to jedno z najprostszych rodzajów badań. Do jego wykonania niezbędna jest jedynie próbka krwi od pacjenta. Najczęściej pobierana jest z żyły łokciowej, przy użyciu strzykawki zawierającej cytrynian sodu. Jest to substancja o właściwościach antykoagulacyjnych. Następnym krokiem jest wprowadzenie pobranej krwi do specjalnej rurki z podziałką co 1 mm, która ustawiana jest w pozycji pionowej. Po upływie godziny można ocenić tempo opadania krwinek w osoczu. Wartość ta zależy od ciężaru czerwonych krwinek. W przypadku wysokiego poziomu OB są one bardziej obciążone i tym samym szybciej opadają. Należy pamiętać o tym, że to badanie wykonywane jest na czczo. Jest również całkowicie bezpieczne i niemalże bezbolesne.

Sprawdź także artykuł: Chemioterapia stanie się mniej uciążliwa?